Nowe mundury wrzesińskiej Policji - Aktualności - KPP Września

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe mundury wrzesińskiej Policji

Data publikacji 02.07.2009

mundury1 Do wrzesińskich policjantów trafiła pierwsza partia nowych mundurów. W pierwszej kolejności założyli je funkcjonariusze ruchu drogowego. Z zupełnie nowym wizerunkiem policjanta mieszkańcy naszego regionu mieli okazję spotkać się już w poniedziałek. To pierwszy etap wymiany umundurowania wrzesińskiej Policji.
 
27 czerwca br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów. Dzięki niemu policjanci w całym kraju wyszli do służby w nowych mundurach. Pierwsi pojawili się w nich funkcjonariusze ruchu drogowego, następnie będą to dzielnicowi i funkcjonariusze ogniw patrolowo-interwencyjnych. Stare umundurowanie będzie sukcesywnie wymieniane we wszystkich służbach policyjnych.

O konieczności wymiany mundurów dyskutowano od dawna. Pierwsze spotkania z producentami tkanin i wyrobów mundurowych odbyło się już w październiku 2006 roku. Przedstawiciele firm tekstylnych prezentowali najnowocześniejsze materiały, które mogły mieć zastosowanie przy produkcji nowych mundurów i elementów umundurowania Policji. W spotkaniach tych uczestniczył m. in. projektant mody Bernard Hanaoka, konsultant Policji ds. nowych wzorów mundurów. Ustalono wówczas, że Policja sama, po konsultacjach z użytkownikami, wypracuje projekt munduru i dopiero wówczas ogłosi przetarg.
 
W styczniu 2007 roku studenci łódzkiej ASP przedstawili projekty nowych wzorów mundurów dla policjantów, które uwzględniały prawie wszystkie postulaty funkcjonariuszy „z pierwszej linii”. W marcu 2007 roku konkurs na nowe mundury był już rozstrzygnięty. Komisja złożona z przedstawicieli KGP i ASP pierwszą nagrodę przyznała Piotrowi Suchockiemu, absolwentowi ASP. Wyróżnienia dostali Maria Kuźma i Michał Szulc, studenci V roku Wydziału Tkaniny i Ubioru, co oznaczało, że również ich pomysły miały być wykorzystane w tworzeniu przyszłych mundurów.
 
Całkowita wymiana umundurowania ma nastąpić do końca 2012 roku.
 
mundury1
                                
(fot. Tomasz Szternel)