Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ - Debaty społeczne - KPP Września

Debaty społeczne

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ

Wrzesiński Ośrodek Kultury stał się miejscem gdzie została zorganizowana debata społeczna z seniorami. Na spotkaniu poruszono tematy z zakresu przestępstw na „wnuczka” , na „policjanta”, a także „wiem co podpisuje” oraz „„Pan z energetyki - czy wiesz co podpisujesz”.

 

W środę 11 października br. o godzinie 17:00 we Wrzesińskim Ośrodku Kultury we Wrześni odbyła się debata społeczna pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”. Spotkanie zostało skierowane do seniorów z gminy Września w ramach realizowanego programu „Bezpieczne życie seniorów”.

W debacie udział wzięli: wicestarosta wrzesiński Waldemar Grzegorek, Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny wraz z zastępcami Arturem Mokrackim i Karolem Nowakiem, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni bryg. Damian Jankowiak oraz przedstawiciele Straży Miejskiej we Wrześni Mirosław Morawski i Anna Hedrych-Stanisławska. Komendę Powiatową Policji we Wrześni reprezentował gospodarz debaty I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji we Wrześni mł. insp. Jacek Pruchniak oraz Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Andrzej Bonalski.

Miniona debata miała niespotykany charakter, ponieważ uczestniczyły w niej także osoby głuchonieme z Wrzesińskiego Stowarzyszenia Niesłyszących. W związku z tym dla tych osób na scenie w WOK-u za plecami prowadzącego debatę znajdowała się Pani Izabela Suchodolska, która wszystko tłumaczyła na język migowy.

W zorganizowanym spotkaniu dla seniorów uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej realizując założenia programu „wiem co podpisuje” oraz pracownik firmy ENEA, który poruszył temat „Pan z energetyki - czy wiesz co podpisujesz”.

Natomiast policjanci omówili kwestie dotyczące metod i sposobów działania przestępstw na tak zwanego „wnuczka” i „policjanta”. Celem debaty było uświadomienie seniorów jak mogą się ustrzec przed staniem się ofiarą oszustwa lub kradzieży. Musimy pamiętać o tym, iż przestępcy nie siedzą bez czynnie cały czas starają się udoskonalić swoje metody działania. Niestety od kilku lat ich przestępczy proceder ukierunkował się na osoby starsze.

W związku z tym organizowane spotkania – w tym przypadku debata są bardzo ważnym elementem pracy służb, które każdego dnia pracują na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu. Przekazane informacje są narzędziem obronnym oraz prewencyjnym a idąc krok dalej są pierwszym krokiem przeciwstawienia się na działanie przestępców.