Akcja znicz - nie daj się okraść - Prewencja - KPP Września

Akcja znicz - nie daj się okraść

Data publikacji 31.10.2017

Policjanci, strażnicy miejscy oraz uczniowie z klasy policyjnej rozdawali ulotki na wrzesińskich cmentarzach. Akcja prewencyjna miała za zadanie przekazać sposoby przeciwdziałania kradzieżom na tak zwanego kieszonkowca. Pamiętajmy, że w dużej mierze nasze bezpieczeństwo zależy także od nas samych.

 

W ramach realizowanej „Akcji Znicz 2017” na największych cmentarzach we Wrześni w dniach 30 i 31 października br. zostały przeprowadzone działania „Nie daj się okraść”. Celem akcji było przekazanie osobą odwiedzającym groby swoich najbliższych kilku rad prewencyjnych jak się ustrzec, żeby nie paść ofiarą kradzieży na tak zwanego kieszonkowca.

Podczas trwania dwu dniowej akcji na nekropoliach przy ul. Kościuszki i Gnieźnieńskiej we Wrześni dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni rozdawali ulotki informacyjne. W przedsięwzięcie włączyli się także strażnicy ze Straży Miejskiej we Wrześni oraz uczniowie liceum policyjnego z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im gen. dr. Romana Abrahama we Wrześni.

Czas w którym obecnie się znajdujemy jest czasem zadumy oraz wspomnienia zmarłych. Wielu z nas stara się zdarzyć aby przed 1 listopada posprzątać miejsce pamięci o naszych najbliższych. Niestety w tym ciągłym biegu zapominamy czasami o prostych zasadach dzięki którym unikniemy stania się ofiarą przestępstwa.

Niestety w wielu przypadkach sami dajemy okazję złodziejom do przestępczego działania. Pamiętajmy, że w dużej mierze nasze bezpieczeństwo zależy także od nas samych. Podczas działań policjanci, strażnicy oraz uczniowie przypominali wszystkim aby na przykład nie zostawiać swoich torebek na pomnikach.

 

UWAŻAJ!!! NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ!!!

 

- nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,

- klucze od mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem,

- nie wkładaj wartościowych rzeczy do kieszeni kurtki lub spodni,

- nie odkładaj torebki na ladę i podłogę,

- sprawdzaj osoby podające się za przedstawicieli instytucji,

- oszczędności przechowuj w banku,

- wyposaż swój dom/mieszkanie w system zabezpieczeń,

- w czasie urlopu pozostaw swoje mienie pod opieką bliskich lub znajomych,

- zabieraj tylko niezbędną ilość gotówki,

- nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni,

- pieniądze, czeki, karty płatnicze, dokumenty, klucze noś w dobrze zabezpieczonym miejscu, najlepiej rozłóż je w kilku miejscach,

- nie pokazuj portfela z dużą ilością pieniędzy gdy płacisz za zakupy.

Kieszonkowiec - to osoba, która się nie wyróżnia z tłumu i nie wygląda na przestępcę. Podczas robienia zakupów, przejazdu środkami komunikacji miejskiej, codziennego spaceru zwróćmy uwagę na swoje mienie. Kieszonkowiec ma określone sposoby działania:
 

- „sztuczny tłok” - usypiają czujność ofiary popychając ją i aranżując ścisk wokół niej,

- „na kosę” - kradzież dokonana jest przez przecięcie kieszeni, torebki lub siatki,

- „zza parawanu” - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę, torebkę, używają luźnego stroju,

- „uwaga złodzieje” - taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga do portfela, wskazując miejsce, gdzie go ukrył, obserwującym złodziejom.

 

W przypadku każdego niepokojącego sygnału

DZWOŃ 997 i 112.