Uwaga piesi

Data publikacji 26.08.2020

Policjanci wzięli pod uwagę przestrzeganie przepisów przez Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego. Niestety co niektórzy zapomnieli o obowiązującej zasadzie 100 metrów do przejścia dla pieszych. W związku z tym prezentujemy krótkie „vademecum pieszego”.

 

Wrzesińscy policjanci 25 sierpnia br. postanowili przyjrzeć się użytkownikom naszych dróg a w szczególności zwrócili uwagę na tak zwanych Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego czyli potocznie mówiąc na osoby piesze. Lokalne działania miały za zadanie zweryfikowanie czy wrześnianie pamiętają o przepisach ich dotyczących.

Niestety trzeba przyznać, że podczas działań zauważalne było nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów, przez co piesi stawali się sprawcami wykroczenia. W związku z tym policjanci podczas rozmów starali się uświadomić pieszych w zakresie bezpiecznego korzystania z drogi oraz przestrzegania prawa.

Przepisy, które obowiązują mówią jasno i wyraźnie, że:

Art. 13 Przechodzenie przez jezdnię:

1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.


Jeśli nawet ktoś nie chce zwracać uwagi na przepisy i nie przeraża go ewentualny mandat, który może zostać nałożony za przechodzenie w miejscu niedozwolonym w kwocie 100 złotych to niech weźmie pod uwagę swoje zdrowie. W zderzeniu z samochodem pieszy nie ma żadnych szans, w najlepszym przypadku taką osobę czeka długie leczenie i niepotrzebny ból spowodowany tym, że nie chciało się iść na przejście dla pieszych.

 

Wielokrotnie podkreślamy, że każdy z nas ma wpływ na poziom bezpieczeństwa na drodze. Małymi krokami uczmy się przestrzegania przepisów, które zostały wprowadzone celem regulacji oraz naszej ochrony podczas korzystania z drogi.

Powrót na górę strony