Aktualności

Fałszywy policjant zaatakował. Nie daj się nabrać na zmyślone historie

Data publikacji 28.07.2023

Na terenie powiatu wrzesińskiego doszło wczoraj do kilku prób oszukania seniorów metodą tzw. „na policjanta” czy „urzędnika” poprzez telefon. Część osób starszych zachowała trzeźwy rozsądek lecz niestety jeden wrześnianin stracił 30 tysięcy złotych. Przypominany, opowieści o „tajnych akcjach policji”, „wypadkach najbliższej rodziny” czy „na zapłacenie za paczkę” to perfidne oszustwo. Nie dajmy nabrać się na zmyślone historie i jak najszybciej poinformujmy policjantów.

 

27 lipca br. wrzesińscy policjanci zostali powiadomieni o skutecznym oszustwie „na policjanta”. 81 – letni wrześnianin przez telefon dał się nabrać na historie mężczyzny, który przedstawiał się jako inspektor policji i opowiadał o tajnej akcji jaką będzie przeprowadzać celem ujęcia przestępców lecz brakuje mu na to środków. W wyniku opowiedzianej historii wrześnianin zapakował 30 tysięcy złotych w reklamówkę i wyrzucił przez okno.

Po raz kolejny schemat działania był podobny: oszust najpierw zadzwonił na telefon stacjonarny, znał nazwisko osoby z którą rozmawia – prawdopodobnie numer telefonu oraz nazwisko znalazł w starej, wydawanej kilka lat temu książce telefonicznej. Oszust przedstawił się jako policjant, podał swój stopień, imię i nazwisko, przekonał starszego pana, że „musi pomóc policji w ujęciu przestępców”.

Oszust przekonał seniora, że po gotówkę przyjedzie „tajny policjant”, a starszy pan powinien wyrzucić pieniądze przez okno w reklamówce. Oczywiście było to kłamstwo. Policjanci nigdy nie mówią o prowadzonych czynnościach, nie angażują osób postronnych w żadne akcje oraz nie żądają przekazania pieniędzy.

 

UWAGA!

  •  Policjanci nie odbierają nigdy żadnych pieniędzy od nikogo,
  •  Policjanci nigdy nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach,
  • Policjanci nie angażują postronnych osób,
  • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu,
  • Nigdy nie informuj, w jakich bankach gromadzisz oszczędności,
  • Nie mów nikomu, a w szczególności przez telefon o kwocie oszczędności jakie posiadasz,
  • Zachowaj ostrożność – jeśli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj poleceń usłyszanych przez telefon – nie daj się zmanipulować,
  • Zadzwoń do innego członka rodziny i upewni się, czy osoba która poprosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje,
  • Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

 

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończymy rozmowę telefoniczną.  Oszuści „na policjanta”, „na wnuczka” wciąż oszukują starsze osoby. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów.

 

Powrót na górę strony