Aktualności

Zadbaj o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

Data publikacji 25.10.2023

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Ten przedświąteczny czas charakteryzuje się dużym ruchem szczególnie w rejonach cmentarzy. Policja apeluje o zachowanie ostrożności i czujności. Pamiętajmy, że w dużej mierze nasze bezpieczeństwo zależy także od nas samych.

 

W najbliższych dniach będziemy przychodzić na cmentarze, by wykonać niezbędne prace porządkowe czy tez oddać się zadumie i refleksji nad grobami naszych bliskich. Niestety czasami zapominamy o zachowaniu podstawowych środków ostrożności.

Nadchodzący czas Wszystkich Świętych nie jest tylko czasem zadumy. Niestety ten okres jest również wykorzystywany przez tak zwanych „kieszonkowców”. Pozostawione bez uwagi torebki czy też schowane telefony komórkowe lub portfele w tylnej kieszeni są bardzo łatwym łupem dla złodzieja.

Pamiętajmy również, aby przed udaniem się na cmentarze zabezpieczyć dom lub mieszkanie. Często w pośpiechu zapominamy o wyłączeniu wszystkich urządzeń czy też o zamknięciu drzwi lub okien. Takie sytuacje stają się łatwą okazją do włamań. Warto poprosić członków rodziny lub sąsiadów aby podczas dłuższej nieobecności zaopiekowali się nieruchomością.

 

UWAŻAJ!!! NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ!!!

 

- nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,

- klucze od mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem,

- nie wkładaj wartościowych rzeczy do kieszeni kurtki lub spodni,

- nie odkładaj torebki na ladę i podłogę,

- sprawdzaj osoby podające się za przedstawicieli instytucji,

- oszczędności przechowuj w banku,

- wyposaż swój dom/mieszkanie w system zabezpieczeń,

- w czasie urlopu pozostaw swoje mienie pod opieką bliskich lub znajomych,

- zabieraj tylko niezbędną ilość gotówki,

- nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni,

- pieniądze, czeki, karty płatnicze, dokumenty, klucze noś w dobrze zabezpieczonym miejscu, najlepiej rozłóż je w kilku miejscach,

          - nie pokazuj portfela z dużą ilością pieniędzy gdy płacisz za zakupy

- gdy mamy podejrzenia, co do zamiarów kręcącego się przy cmentarzu człowieka lub wydaje się, że mógł kogoś okraść, bo np. nagle wybiega z cmentarza, poinformujmy o tym Policję,

- nie pozostawiaj w aucie w widocznym miejscu zakupów, bagażu, torebki, telefonu i innych przedmiotów mogących wzbudzić zainteresowanie złodzieja,

- będąc kierowcą zwracaj szczególną uwagę na wzmożony ruch pieszych, szczególnie w porze wieczorowo – nocnej,

- informuj Policje, kiedy masz uzasadnione podejrzenie, że ktoś prowadzi pojazd będąc w stanie nietrzeźwości,

- będąc pieszym lub rowerzystą pamiętaj o noszeniu elementów odblaskowych, szczególnie po zmroku, poza terenem zabudowanym.

 

 

Kieszonkowiec - to osoba, która się nie wyróżnia z tłumu i nie wygląda na przestępcę. Podczas robienia zakupów, przejazdu środkami komunikacji miejskiej, codziennego spaceru zwróćmy uwagę na swoje mienie. Kieszonkowiec ma określone sposoby działania:

 

- „sztuczny tłok” - usypiają czujność ofiary popychając ją i aranżując ścisk wokół niej,

- „na kosę” - kradzież dokonana jest przez przecięcie kieszeni, torebki lub siatki,

- „zza parawanu” - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę, torebkę, używają luźnego stroju,

- „uwaga złodzieje” - taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga do portfela, wskazując miejsce, gdzie go ukrył, obserwującym złodziejom.

 

 

 

W przypadku każdego niepokojącego sygnału

         DZWOŃ 112.

Powrót na górę strony