IV Integracyjny Plener Malarsko - Fotograficzny Służb Mundurowych

Data publikacji 01.09.2014
027 Integracyjne plenery malarsko – fotograficzne organizowane przez Komendę Powiatową Policji we Wrześni to już tradycja. W tegorocznym IV plenerze, poza uzdolnionymi artystami służb mundurowych uczestniczyły również dzieci i młodzież. Patronat honorowy nad imprezą objął Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński.
 
 
Integracyjne plenery malarsko – fotograficzne  organizowane są przez Komendę Powiatową Policji we Wrześni od 2006 roku. Ich głównym celem jest konsolidacja różnych środowisk twórczych służb mundurowych oraz dzieci i młodzieży.

W pierwszym plenerze, zorganizowanym w roku 2006 z okazji obchodów 750-lecia Wrześni udział brali policjanci z terenu całego kraju, a także przedstawiciele Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Izby Celnej oraz duchowieństwa. W tym twórczym przedsięwzięciu współtworzyli między innymi malarze, rzeźbiarze, fotograficy. Jego organizacja wspierana była przez wrzesińskie władze samorządowe oraz Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Nad poziomem artystycznym czuwał wyśmienity artysta profesor Tomasz Siwiński z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Duże zaangażowanie uczestników w pracę twórczą oraz wspaniała koleżeńska atmosfera sprawiły, że założone cele zostały osiągnięte, a dorobek pleneru był niezwykle imponujący.


Współorganizatorem kolejnego przedsięwzięcia w 2008 roku było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych „Drogowskaz” we Wrześni. Zamysłem organizatorów „II-go Pleneru Malarsko - Fotograficznego Służb Mundurowych” była integracja twórców środowiska służb mundurowych oraz osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Ważnym aspektem pleneru było zaangażowanie młodzieży szkolnej. Dzieci  przystąpiły do konkursu związanego z bezpieczeństwem w komunikacji, którego zwieńczeniem było uczestnictwo w warsztatach fotografii i malarstwa. Warsztatowe spotkania z młodzieżą były przeplatane licznymi prelekcjami prewencyjnymi. Plener wzbudził duże zainteresowanie wśród mieszkańców Wrześni, w szczególności wśród młodzieży szkolnej.


„III Integracyjny Plener Malarsko - Fotograficzny Służb Mundurowych”, zorganizowany w roku 2010 był podróżą w przeszłość. Do współpracy zaproszono Towarzystwo Przyjaciół Grodu w Grzybowie, gdzie zorganizowano plener. Tym razem również w warsztatach brała udział młodzież z wrzesińskich szkół. W placówkach oświatowych ogłoszony został konkurs plastyczny „Śladami naszych przodków”, którego ideą była jednoczesna edukacja artystyczna przeplatana elementami historii. W plenerze uczestniczyli artyści plastycy: dr Janusz Kucharski specjalizujący się w malarstwie, rysunku i obiektach  przestrzennych oraz dr Izabela Wyrwa z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, zajmująca się rysunkiem i tkaniną unikatową. W pięknej historycznej scenerii grodu grzybowskiego powstały prace o bardzo zróżnicowanym wyrazie artystycznym, co było dowodem udanego pleneru. Spotkanie twórców spełniło również rolę edukacyjną.
 
Inspiracją dla twórców tegorocznego „IV Integracyjnego Pleneru Malarsko - Fotograficznego Służb Mundurowych”, organizowanego w dniach 25-29.08.2014r. było miasto Września ze swoja historią i wspaniałą architekturą. Tematyka pleneru „Września – miasto wczoraj i dziś we współczesnej Europie” stało się niewątpliwie inspiracją twórczą dla środowiska artystów. Wzorem lat ubiegłych do współpracy zaprosiliśmy Sekcję Fotograficzną Wrzesińskiego Ośrodka Kultury oraz młodzież, która już na etapie roku szkolnego podczas zajęć plastycznych przygotowywała się do wzięcia udziału w plenerze, między innymi biorąc udział w konkursach fotograficznym i malarskim. Komisarzem artystycznym tegorocznej imprezy był profesor Tomasz Siwiński z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Plener zorganizowany został przez: Komendanta Powiatowego Policji we Wrześni, Starostę Wrzesińskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Września oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych „Drogowskaz” we Wrześni.Patronat honorowy nad imprezą objął Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński. Uczestnikami tegorocznego pleneru byli policjanci, a także przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Izby Celnej, Straży Pożarnej, Służby zdrowia, a także dzieci i młodzież. Artyści zwiedzając urokliwe zakątki gmin powiatu wrzesińskiego ukazywali ich piękno poprzez fotografię i malarstwo. 28 sierpnia na wrzesińskim rynku odbyły się zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży, która pod okiem doświadczonych artystów miała okazję dokształcić swoje umiejętności.
 
Dorobek tegorocznego pleneru będzie można podziwiać na specjalnej wystawie, która odbędzie się w miesiącu październiku.   
 
{galeria}aktu/2014/plener2014{/galeria}
Powrót na górę strony