Dopalaczom mówimy STOP !

Data publikacji 27.02.2015
003Coraz częściej słyszymy w mediach o substancjach, które posiadają psychoaktywne właściwości zbliżone do działania narkotyków. To tzw. „DOPALACZE”, które są produktami pochodzenia zarówno syntetycznego, jak i naturalnego, sprzedawane w sklepach internetowych lub stacjonarnych. Sprzedawcy najczęściej reklamują je jako środki pobudzające, wspomagające funkcje poznawcze, czy pozwalające się zrelaksować. Nie dajmy się temu zwieść. Dzisiaj wrzesińscy policjanci wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej we Wrześni prowadzili działania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży. Tematem tych zajęć były głównie „dopalacze”.
 
 
„Dopalacze” jak większość substancji psychoaktywnych, działają na ośrodkowy układ nerwowy. Po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie człowieka. Część substancji daje efekty pobudzające przypominające skutki po użyciu amfetaminy, kokainy lub ecstasy. Często są to mieszanki ziół o działaniu psychoaktywnymi mogą działać zarówno uspokajająco, jak i psychodelicznie. Skutki użycia mogą być zbliżone do skutków zatrucia toksynami, często nieznanego pochodzenia, co w znacznym stopniu komplikuje interwencję medyczną.

Objawy używania dopalaczy zależą od rodzaju substancji, przyjętej dawki oraz cech psychofizycznych „ofiary”. W zależności od substancji mogą wystąpić następujące objawy: przypływ energii, polepszenie nastroju, rozdrażnienie, huśtawka nastroju, napady szału, bezsenność, przekrwienie gałek ocznych, wymioty, biegunka, halucynacje. Powodowane zmiany stanu świadomości ograniczają zdolność oceny i kontroli, co zwiększa ryzyko wypadku, urazu lub utraty świadomości. Może również prowadzić do ŚMIERCI. „Dopalacze” wyglądem przypominają narkotyki. Są w postaci białego proszku, tabletek czy suszu roślinnego. Mogą być przyjmowane zarówno doustnie i donosowo.

Dzisiaj wrzesińscy policjanci wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej we Wrześni przeprowadzili działania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży. Ich głównym tematem, poza szeroko rozumianym bezpieczeństwem, były „dopalacze”. Podczas zajęć omawiano między innymi wygląd, działanie i objawy używania tych środków. Mowa była również o odpowiedzialności prawnej oraz instytucjach, gdzie należy szukać pomocy. Uczestnikom zajęć wręczono tematyczne ulotki.
 
{galeria}2015/luty/dopalacze{/galeria}
 
Co robić, gdy podejrzewamy, że dziecko używa „dopalaczy” lub narkotyków?

zareaguj natychmiast, nie działaj jednak pod wpływem emocji, porozmawiaj z dzieckiem,
zapytaj o powody i uświadom mu konsekwencje i zagrożenia związane z ich używaniem,
daj mu szansę poprawy, ale przyglądaj się uważnie jego postępowaniu i zachowaniu,
nie daj się przekonać argumentom, że to niegroźne, naturalne substancje lub, że to taka moda,
jeśli uznasz za konieczne, wprowadź nowe zasady i konsekwencje,
jeśli stwierdzisz, że zagrożenie jest poważne, szukaj pomocy u specjalistów,
porozmawiaj o problemie z innymi rodzicami lub w szkole,
sprawdź, czy w okolicy są sklepy z dopalaczami i powiadom o tym policję.


Gdzie szukać pomocy?

Informator na temat placówek udzielających pomocy osobom z problemem narkotykowym – www.kbpn.gov.pl

Antynarkotykowy Telefon Zaufania – 801 199 990

Antynarkotykowa Poradnia Internetowa – www.narkomania.org.pl
 
Powrót na górę strony